IVY Sailing Resort Hotel

Alkolsüz Aile Yaşam Oteli

Sizleri Haberdar Edelim

Aktiviteler

Tatil Aktiviteleri

Dinlenirken aynı zamanda binlerce yıllık tarihin kalıntılarını gezerek tatilinizi çok daha zevkli hale getirebilirsiniz.

Doğa ve Tarih İçiçe...


İlk önce merkezden başlayalım. Ayvalık gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli yapı şehrin merkezinde yer alıyor. Başta Ayvalık’ın Tarihi Rum Evleri olmak üzere, Ayvalık Limanı, Atatürk Bulvarı, Ayazma Kilisesi, Saatli Camii, Taksiyarhis Anıt Müzesi, Çınarlı Camii ve Hamidiye Camii bu bölgede gezip görebileceğiniz en önemli yapılar.
Yine bu bölgedeki Talatpaşa Caddesi ise bölgenin ufak ama hareketli ufak caddesi. Meşhur Güler ve İmren Pastaneleri bu cadde üzerinde yer alıyor. (Pastanelerle ilgili detaylı bilgiler yazı devamında.) Akşamları bu cadde üzerinde ufak hediyelik eşya pazarı kuruluyor.
Çarşı içinde yer alan yerleri gezmenin en kolay yolu yürümek. Bölgede trafik ve park biraz sıkıntılı. Çarşı içerisinde ve liman yakınlarında ufak tefek otoparklar var. Bana kalırsa en kolay yere aracınızı koyup gezmeye yürüyerek devam edin.
Çarşı içerisinde en dikkat çeken bölümlerden biri de şüphesiz Tarihi Ayvalık Evleri. Ayvalık’ta toplam 1860 adet tescilli ev var. Bu açıdan ülkemizin en fazla kayıt altına alınan tarihi evi bu bölgede yer alıyor.
Taş işçiliği ile dikkat çeken evler Rum ustaların ellerinden çıkmış. Bölgeye has olan sarımsak taşı kullanılarak yapılan evlerin benzerleri bulunmuyor. Küçük ve bitişik nizam olarak inşa edilen evler genellikle 2 ve 3 katlı.
Muhteşem tahta ve taş işçiliği, pencereleri, kapıları, ferforjeleri ile sizi tarihte bir yolculuğa çıkarak olan evler arasında dolaşırken biraz zorlanabilirsiniz. Dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda yolların ortaları biraz çökük ve taşlık. Bizim gibi bebek arabası ile gezen çiftler biraz sıkıntı yaşayabilir.

Tarih ve Tarihi Mekanlar


İlyada destanından Sarı kıza pek çok efsaneye konu olan Kaz Dağları (Mount Ida) Mitelojide Zeus ve Afrodit’e (Aphrodite) ev sahipliği yapmış, Truva (Trojan) savaşlarına tanık olmuştur. Antik çağların en önemli yerleşim yerlerinden, Aristo’nun da bir dönem yaşadığı Assos, Athena Tapınağı, Amfi tiyatro, Nekrapol ve diğer eserler ile derin bir tarihi barındırıyor.
Geniş bir alana yayılan Kaz Dağları'nda elinizi attığınız her yerden tarihi ve doğal bir güzellik fışkırıyor. Mitolojik ismi İda Dağı olan Kaz Dağları, farklı efsanelerin baş mekanı olarak geçiyor.
Dağın adının Giritli denizciler tarafından, Girit'te Zeus'un doğduğu İda Dağı'na atıfta bulunmak için İda konduğu yer alıyor Yunan mitolojisinde. Paris'in Altın Elma'yı Afrodit'e vermesi sonucu, dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olması, bu güzellik yarışmasının sonuçları nedeniyle de tarihte meşhur Troya savaşlarının çıkması da mitler arasında yer alıyor. Sarıkız'ın hüzünlü öyküsü ve kavuşamayan genç aşıklar Hasan ile Emine'nin hikayeleri de Kaz Dağları'nın Türk efsanelerinden.
Homeros, ünlü İlyada destanında da "bol pınarlı, vahşi hayvanlar anası" diye bahsediyor Kaz Dağları'ndan. Dağın her yerinde bin 500 metre rakımda dahi yaz kış suyu olan kaynaklar, Edremit, Akçay ve Altınoluk'un ihtiyacını karşılayan eriyen kar sularından bol soğuk suyu Homeros'un destanını doğrular gibi.

Çevredeki Yerleşim Yerleri


Kuzey Egenin tarih kokan pek çok şirin yerleşim yerinin ortasında bulunmaktayız.
Batıda Küçükkuyu, Assos, Kuzey batıda Geyikli, çok yakınında Yeşilyurt, Adatepe köyleri, doğuda Güre, Akçay, güneyde Cunda adalası bulunmaktadır.

Ivy Sailing Resort Hotel

Otelimiz Ayvalık Sarımsaklı'ya bağlı' efsane 'Şeytan Sofrası, Mitoloji'nin merkezi Ayvalık'ta, eşşiz manzaralı bir tepede ve denize sıfır konumu bulunmaktadır.
Ayvalık Sokakları, Şeytan Sofrası Gün Batımı, Cunda Adası görülmeye değer yerlerdir. Ayrıca adalara ve Koylara gemi turları her gün mevcuttur.

Ayvalık

Ayvalık çarşısından dar ve taşlık sokakları takip ederek tarihi evlerin aralarında zaman yolculuğunda çıkabilirsiniz. Merkezden çok fazla uzaklaşmadan sokaklar arasında gezmek zevkli olabilir.

Cunda Adası

Cunda Adası bence Ayvalık merkez kadar güzel bir yer. Hem gündüz hem akşam gezmenizi tavsiye ederim. Ayvalık ve çevresinde toplam 22 adet ada yer alıyor. Bunlar içerisinde tek bir tanesinde yerleşim alanı var o da bölgenin en ünlü adası olan Cunda. Asıl adı Alibey Adası olan yer genellikle Cunda Adası olarak adlandırılıyor. Adaya Ayvalık’tan kalkan tekneler ile gidebileceğiniz gibi Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü üzerinden geçerek karayolu bağlantısı ile de ulaşabilirsiniz. Çarşısı, limanı, Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi), Aşıklar Tepesi, Necdet ve Sevim Kitaplığı, Ay Işığı Manastırı, Despot Evi, Ada Koyu, Tımarhane Adası ve Taşlı Kahvesi ile ünlü olan Cunda’da gezip görebileceğiniz daha birçok güzel yer var.

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası şu ana kadar gördüğüm en muhteşem manzaralardan birine sahip. Bu manzarayı fotoğraf ya da videolar ile hakkıyla anlatabilmek mümkün değil. Fotoğrafta tarafta yer alan kırmızı kurdeleli kafes içerisinde inanışa göre Şeytan’ın ayak izi var. Şeytan Sofrası benim Ayvalık gezilecek yerler listemdeki favori noktalarımdan. İşin aslı burası şu ana kadar yurt içi ve yurt dışı gezilerimde gezip gördüğüm en güzel manzaralardan birine sahip. Ayvalık merkezine 8 km, Sarımsaklı’ya ise 4 km uzaklıkta yer alan Şeytan Sofrası aslında volkanik bir yapılanma sonrası oluşmuş bir tepe. Adını burada yer aldığına inanılan Şeytan’ın ayak izinden alıyor.

Sarımsaklı Plajı

Ayvalık sahip olduğu plajları ile ünlü. Merkeze 6 km uzaklıkta yer alan Sarımsaklı Plajı, ülkemizin en ünlü plajlarından bir tanesi. 7 km uzunlukta ve 100 m eninde olan sahil bölgenin en çok tercih edilen plajlarından.

Ayazma Klisesi

Kemal Paşa Mahallesinde yer alan Ayazma Kilisesi bölgenin en önemli tarihi yapılarından. Faneromeni Kilisesi kilisesi olarak da bilinen yerin adı “Kutsal Su” kelimesinden geliyormuş. Efsaneye küçük bir kız her gece rüyasında Meryem Ana’yı görür. Meryem Ana sürekli bir noktada durur ve oradaki kaynaktan çıkan sudan içer, küçük kıza da suyu işaret edermiş. Bu rüya kent meclisinde anlatıldıktan sonra küçük kızın rüyasında gördüğü bu yere gelinir ve yapılan kazı sonrasında topraktan su fışkırır. Buraya bir kilise yapılır ve bu olay nedeniyle kiliseye bu isim verilir.

Saatli Camii (Agios Yannis Kilisesi)

Ayvalık gezilecek yerler listemizdeki bir diğer önemli tarihi yapı Saatli Camii. Ayvalık’ta bir çok tarihi ve önemli kilise ve manastır var. Bunların büyük çoğunluğu mübadele dönemi öncesinden kalma. Bunlardan bazıları kilise olarak kalsa da bazıları da camiye çevrilmiş. Saatli Camii en bunların en ünlü olanlarından. 1850 dolaylarında Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilen bu yapı 1928 yılından sonra camiye çevrilmiş. Camiye çevrildikten sonra yapı içerisinde yer alan ikonlar boyayla kapatılmış. Kiliseye ait olan çan kulesi saat kulesine çevrilince caminin adı da Saatli Cami olarak anılmaya başlanmış. Çarşıda dolaşırken mutlaka bu camiye uğrayın, özellikle cami içerisine girdiğinizde çok farklı duygular yaşayabilirsiniz. Mimari olarak kilise fakat kullanım olarak camide bulunmak gerçekten farklı bir his.

Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık’ın tam merkezinde yer alan Taksiyarhis, kentin ilk kilisesi olma özelliğine sahip. Esasen Ayvalık’ta 2 adet Taksiyarhis Kilisesi var. Biri kentin tam merkezinde diğer ise Cunda‘da yer alıyor. Ayvalık’ta yer alan bu yapı İsmet Paşa Mahallesinde Saatli Camii’ye hemen yakın bir konumda yer alıyor. Mübadele sonrasında bir dönem tütün deposu olarak kullanılan bu yapı Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek 2012 yılında anıt müze olarak hizmete açılıyor. Neo klasik mimari tarzında yapılan müzede de diğer önemli yapılarda olduğu gibi sarımsak taşı kullanılmış. Kilisenin iç kısmında yer alan freskler, yapıdaki oyma ve süslemeler oldukça etkileyici.

Bizi izlemeye devam edin

Güncellenmiş tekliflerimiziden, etkinliklerimizden haberdar olun!